YENİ DOĞAN KONTROLLERİMİZ

baby


17.05.2016

Down sendromlu bebeklerde doğuştan gelen hastalıkların gerçekleşme ihtimali diğer bebeklere oranla daha fazladır. Ve bu ihtimal doğrultusunda Ferzan da doğduktan sonra çok sıkı bir sağlık kontrolünden geçti. Çok net söyleyebilirim ki her kontrol benim için ayrı bir eziyet olmuştur. Her bir kontrolünü ayrı bir kalp çarpıntısı ile yaptırdım, ya bir sorun varsa endişesi, Allah’ım ne olur birşey çıkmasın ile devam ediyor, sonuç temiz ise ohh çok şükür ile sonlanıyordu.

Kalp,
Öncelikle kalp için ekokardiyografi yapıldı. 12 günlüktü, yaşa göre normal bulgular çıkmıştı. Eşimle beraber korkudan kocaman olmuş gözlerle girdik içeri. Doktor Ekoya bakarken ikimizin de ekrana öyle bir bakışı vardı ki dışarıdan biri görse bizleri doktorun asistanı zanneder:)  Sonraki kontroller 6-12-18 aylıkken yapıldı. Normal bulgular olmasına rağmen hala 6 ayda bir kontrol ediliyor.

İşitme testi,
Ferzan, bebeklere doğar doğmaz yapılan işitme testini geçememiş. Ve benim bundan yenidoğan bebeklere rutin olarak yapılan işitme testi için başka bir hastaneye gittiğimde haberim oldu. Odyometrist test için sistemden girişimizi yapınca “Çocuğunuz doğduğunda yapılan testi geçememiş.” dedi. Aynen böyle dan diye söyledi. Anlık bir donma yaşadığımı hatırlıyorum. Oğlum down sendromlu buna bağlı bir sıkıntı olabilir mi? diye sordum. Doğum esnasında kulağa su kaçabildiği için bebekler bu ilk testi geçemeyebilirmiş. Peki dedim ne yapacağım? Siz ABR (Bera) testi yaptıracaksınız dedi. Olur dedim hemen yapın, başka hastaneye yönlendirdi, orada yapılmıyormuş. (ABR Testi: yenidoğan bebeklere doğal uykuda iken yapılabilen, kafanın belirli bölgelerine konulan elektrotlar yardımı ile kulaktan gönderilen sese karşı beyin sapında oluşan  aktivite kaydediliyor)
1 aylıkken yaptırdığımız testi geçiyoruz “ohh çok şükür” haneme bir artı ekliyorum. 1 yaşında kontrol amaçlı test tekrar edildi. 2 yaş civarı tekrar kontrol edilecek.

Kranial USG,
Doğduktan sonra götürdüğüm çocuk doktoru istemişti. Henüz 1 aylıkken sol ve sağ taraf arasında biraz fark çıkmıştı, bir beyin cerrahına muayene olduk, sorun yok dedi. Sonrasında bir daha tekrarlamaya gerek olmadığını belirtti doktor. Tabi sonuçtaki farklılık bu sefer de beni ve eşimi beyin cerrahı yapmış internette sağ ve sol lateral ventriküllerle ilgili ne varsa hatmetmiştik:)

Tiroid,
Bizim çocuklarımızda Tiroid probleminin görülme sıklığı çok fazla olduğu için kandan TSH değerleri kontrol edildi. Benim de hipotiroidi ve aynı zamanda hasimoto  olduğumu düşünecek olursak ihtimal yüksek olabilirdi. ( Hipotiroidi: Tiroid bezinin az çalışması, Tiroid yetmezliği) (Hashimoto: Tiroid bezi iltihabı.) Sonuç pozitif çıktı. TSH değerleri normaldi.

Tam kan Sayımı;
Ferzan 1,5 aylıkken yapılan kan sayımı testi sonucu tam bir felaketti. Ben bu sefer de çocuk doktoru kesilmiş, internetten tek tek her bir değerdeki anormalliğin ne anlama geldiğini bakarak felaket tellallığı yapıyordum. Sonunda bunu yapmak yerine doktoru aramayı akıl etmiştim, kendisi bana değerlerin 1,5 aylık bir bebek için çok normal olduğunu, endişelenecek bir sorun olmadığını söyledi. 3-6-9-12-18 aylıkken kan sayımları kontrol edildi.

Kalça Eklemi,
Yenidoğan tüm bebeklere yapılan kalça ultrasonu, sonucumuz yaş ile uyumlu fizyolojik inceleme. Bir ohh daha geldi.

Tüm Batın ve Yüzeyel Yumuşak Doku USG,
Ferzan yaklaşık 1,5 aylıkken ultrasonları doktorumuz istedi. Her ikisi için de normal sınırlarda sonuçlar aldık.

Bu yazı Ferzan’ın doğduğu zaman kontrol amaçlı geçirdiği sağlık kontrolü yazısıdır. Tamamı doktor isteği üzerine yaptırılmıştır. Tıbbi herhangi bir tavsiye içermemektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir