25.11.2016 İlk Adım Sağlık Raporu

img_1391-1

İLK ADIM: SAĞLIK RAPORU

Bu sabah büyük bir heyecanla erkenden kalktım. Kızıma kavuşmanın heyecanı bu. İçten içe dalga dalga tüm hücrelerime yayılan bir heyecan. Anne olmanın heyecanı. Kızım bize geleli on ay olmasına rağmen hala anne dedikçe; “Bu gerçek mi?” diye soruyorum Allah’a? “Allah’ım gerçekten bu kız benim kızım mı?” İnanamıyorum. İyi ki uzun süre çocuk hasreti çekmişim, çünkü bu şekilde kızımın kıymetini biliyorum. Şimdi de ikinci kızım olacağının fikri beni çift kat heyecanlandırıyor, çift kat şaşırtıyor. Ayyyy valla bu heyecan çok fazla… Neyse derin bir nefes alıp vereyim de kendime geleyim yoksa yazıyı bitiremeyeceğim…

Sabah erkenden eşim ve kızımla beraber hastaneye gittik. Erkenden gitmemizin sebebi ilk sırayı alabilmekti. Doktor 08:30’da gelecekti ama biz 07:40’da orada hazır bekliyorduk. Saat 8 olunca ilk sırayı aldık ve beklemeye başladık. Evlat edinme biriminin verdiği dilekçeyi idari binada sisteme işlettik. Sıra geldiğinde doktor önce benimle görüşmek istedi. Birkaç soru sordu. Hiç psikolojik destek aldınız mı? Ailede psikolojik rahatsızlığı olan var mı? İlkokulda sınıf tekrarı oldu mu? Neden evlat edinmek istiyorsunuz? Kızınız sizin mi? (Mona’dan bahsediyor) Çocuk sahibi olmakta biyolojik olarak zorlandığımızı, kaç kere tüp bebek denediğimizi, Mona’nın koruyucu ailesi olduğumuzu ve evlat edinmek istediğimizi anlattım. Şunu anladım ki koruyucu aileliğe başvururken ne kadar toymuşum ve seneler geçtikçe, hele bir de anne olunca süreç ne kadar görünür olmuş gözümde. Ne kadar rahatım ve sadeyim ve tecrübeliyim artık. Evet, kesinlikle daha tecrübeliyim bu sefer.

Sağlık raporu süreci uzun bir süreç demiştik; daha bitmedi; ben psikiyatristin odasından çıktıktan sonra eşim girdi aynı odaya. Ona da aynı sorular soruldu. Doktorun verdiği iki evrakla Anatem’in binasına yöneldik, ağaçların içinden kızımızla romantik bir yürüyüşün ardından binaya vardık. Madde bağımlılığı veya alkolik olma durumumuza bakmak için idrar tahlili gerekiyor dediler. Önce eşim girdi, ben Mona’yla bahçede gezindim. Mona da durmuyor, “Okula gidelim” diye tutturuyor. Canı sıkıldı tabi. Sonra ben girdim.

İdrar tahlili de bitti. Şimdi hedefimiz idari bina. Burada da sosyal hizmet uzmanı bize bir takım sorular sordu. Okuduğunuz son okul? Liseye kadar hiç sınıf tekrarı yaptınız mı? Kaç kardeşsiniz? Hiç psikolojik destek aldınız mı? Sosyal inceleme yapmak için üç kişinin telefonunu istedi. Ben de can dostlarımın telefonlarını verdim. Dördümüzün olduğu bir whatsup grubumuz var. Oradan da “Kızlar hazır olun, sizi arayacaklar.” dedim. Hemen aramışlar valla. Karakterimi sormuşlar. Sordukları sorularla aralarında dalga konusu oldum gerçi. Hahahhaha….

Valla hep diyorum ya; Gelecek kurmak zaman alır, yolun tadını çıkar!

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir