,

Bir Rapor Hikâyesi

Bir Rapor Hikâyesi
31.05.2016

cropped-writing-medical-doctor-over-blue-cardio-background

Ferzan 2 aylık iken engelli raporu çıkartmak için İstanbul’dan Ankara’ya gittik. Peki ama neden? Çünkü okuduğum tüm yazılarda 6 aydan küçük bebeklere rapor vermediklerini ve hatta bazı hastanelerde 1 yaşından önce rapor verilmediğini gördüm. Bu konudan dertli, ne yapacaklarını bulamamış aile mesajları okudum, hal böyle olunca kalktık Ankara’ya gittik. Gelin dedi bir yakınımız, falanca hastanesinde herkesi tanıyorum kolaylıkla alırız raporu. Apar topar sabah erkenden düştük yollara, istikamet hastane, “henüz çok küçük” gerekçesi ile vermiyorlarmış. “Küçük olması daha iyi değil mi erken eğitim ne kadar önemli down sendromunda”  dediysem de olmadı. “Eğitime değil anne sevgisine ihtiyacı var bu bebeğin” dediler. Nasıl yani  erken eğitime başlarsak  sevgisiz mi kalacaktı oğlum??!! Aynı günün akşamı geri döndük evimize.

Bir gün Zeynep Kamil Hastanesi’nin küçüklere de rapor verdiğini duydum. Güzel haber, hiç vakit kaybetmeden aldım randevumu. Randevu işlemlerimiz sırasıyla şu şekilde oldu;

Birinci adım, çocuk doktoru randevusu aldım, kendisi muayene ediyor ve muayene sonrasında sizi sistemden pediatrik nörolojiden randevu alabilir hale getiriyor.

İkinci adım, Nöroloji randevusu aldım, Nöroloji doktoru çocuğu muayene ediyor, bir takım sorular soruyor ve size verdiği kâğıdı sağlık kuruluna götürmenizi istiyor.

Üçüncüadım, nörolojiden aldığım kâğıdı sağlık kuruluna teslim ediyorum, bana heyet için gün verdiler.

Dördüncü adım, verilmiş olan gün ve saatte Ferzan’la beraber heyetin karşısına çıktık, kendisi bebek arabasında uyuyor olduğu için uyandırtmadılar. Çok kısa bir an, adınız okunuyor içeri giriyorsunuz ve doktorlar çocuğu görüyor hemen çıkıyorsunuz. İlk raporumuzda bitmedi zannedip kapıda ki görevliye epey soru sormuştum. 1 hafta sonrası için raporu alacağım günü söylediler. İyi haber çocuğun gitmesine gerek yokmuş.

Beşinci adım, verdikleri günde hastaneye giderek raporu alıyorsunuz, ben tam aynı gün gidememiştim, Ferzan hasta olduğu için sonra ki hafta gidebilmiştim.

Tabi bu kadar değil, ücretsiz özel eğitimden faydalanmak için rehberlik araştırma merkezinin (RAM) size bir program çıkartması gerekiyor.(aynı zamanda RAM deniyor)  Oturduğunuz ilçede bulunan RAM’dan telefonla randevu aldım. Size tavsiyem randevuyu heyete girdiğiniz gün almanız çünkü bazen yakın tarihe randevu veremeyebiliyorlar. Randevu günü Ferzan’la beraber merkeze gittik bir takım sorular sordular. RAM raporu almak için bir tarih verdiler. Raporu almaya gittiğimde şöyle sevimsiz bir olay yaşadım, raporu veren çocuk Ferzan’ın fotoğrafına bakarak “babası Çinli mi” gibi gereksiz bir soru sordu. Hastane ve RAM’dan alınan raporlarla beraber Milli Eğitim’e bağlı herhangi bir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine kayıt olup ücretsiz aylık 8 ders hakkımızı kullanmaya başladık.

Tüm bu detaylarla uğraşırken aklıma büyük oğlum Emir’i ne kadar zahmetsiz büyüttüğüm geliyor. Tüm bu detaylar sadece fiziksel bir koşuşturmacanın ötesinde aynı zaman kişiyi ruhsal olarak da zorlayan bir süreçtir. Bu süreçlerde imkânınız varsa yanınızda bir kişi daha olması size güç verecektir.

Engelli sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşları.

Bölgelere göre rehberlik araştırma merkezi listesi.

4 cevaplar
 1. Fatih
  Fatih says:

  ALLAH (c.c.) evladınızı hayırlı kullarından eylesin inş.Geçen sene Facebook’ta şöyle bir paylaşım görmüştüm ve de çok beğenip paylaşmıştım ; “Down sendromlu kişiler yalan söylemezler.Çünkü yalanın ne olduğunu bilmezler” Ve aradan yaklaşık bir yıl geçti geçmedi 7. Çoçuğumuz dünyaya geldi.Onu hastanede gördüğümde bende oluşturduğu en belirgin özelliği yüzünde ayrı bir Nur olduğuydu.Ve annesine ilk söylediğim şeyde bu olmuştu çok nurlu bir bebek demiştim.Ve diğer çocuklarımın ismini evliya bir Zat’a sorarak koymuştuk.şimdi bu bebeğimizin ismini de sorduk ismi “Nurola” koymamızı söylendi.Ve bizde Nurola ismini koyduk.Eşime bebeğimizi ilk gördüğümde ne söylediğimi hatırlıyormusun dedim :)) Şimdi Nurola bebeğimiz 3 aylık ve down sendromlu hiç böyle yüzünün bütün heryeriyle gülen bir canlı görmemiştim.İnanın bu gülüşü herşeye değer. Size sormak istediğim bir kaç şey var.Sağlık raporu konusunda.Zeynep Kâmilden aldığınızı söylemişsiniz.Bu raporda özür oranı nedir? Birde ağır özürlümü yazıyor? Saygılarımla

  Cevapla
  • Ayşe
   Ayşe says:

   Merhaba Fatih bey;
   Oğluma’a aldığımız ilk raporda engel oranı %60’dı. Ve ağır engelli yazıyordu. Verilen ilk raporun süresi 1 yıllıktı. Çıkardığımız ikinci raporda oran %40 oldu. Ağır engelli ibaresi kalktı. Rapor süresini iki yıllık verdiler.

   Cevapla
 2. Fatih
  Fatih says:

  Anladım.Cevabınız için çok teşekkür ederim.ALLAH (c.c.) her zorlukta bir kolaylık verirmiş.O kolaylığı anlayanlardan oluruz inş.Size ve ailenize aynı zamanda bunu okuyanlara kolaylıklar dilerim.Hayırla kalın evladınız size hep hayır getirsin inş.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir