HOŞGELDİN BEBEK

ferzan


01.04.2016

Oğlum Ferzan’da ağabeyi Emir gibi doğduğunda emmek istemeyen bir bebekti. Emziremiyordum, çünkü emmiyordu aynen Emir’de olduğu gibi. Oğlum Emir 1 ay emmemişti ve ben o bir ay boyunca düzenli süt sağarak kaşık biberonu ile Emir’i  besledim. Biberona alıştı artık seni emmez diyenler oldukça fazlaydı etrafımda, ama öyle olmadı. 1 ay sonra başladı emmeye, hatta zaman zaman değil emmek adeta memede yaşar olmuştu. Ve ayrıca yalancı emzik kullanmadığı için beni aynı zamanda yalancı emzik olarak da kullanıyordu.

Yenidoğan Sarılığı;
Yeni doğmuş bebeklerde kandaki bilrubin miktarının artması neticesinde görülen bir çeşit sarılıktır. Bebeği sık sık besleyin annesi demişti çocuk doktoru, demişti ama bizim bebek beslenmek istemiyordu ne yapacaktık. Yenidoğan sarılığından daha önceden de haberim vardı, ama yenidoğan sarılığının down sendromlu bebeklerde daha uzun sürebileceği ve bunun uzamış sarılık denildiğini yeni öğrenecektim.

Ferzan’ın sarılığı da uzamış sarılıktı, 2 gece(22-23)+2 gece(27-28) hastane de fototerapi makinasın da ışık tedavisi gördük aynı zamanda sıkı bir beslenme programı yaptık, sütleri sağıp düzenli olarak içiriyor ve hemşire’ye bildiriyordum. Sarılık için kan değerlime bakılırken alınan kan örneğinden gerekli miktar hastane tarafından bizim isteğimiz üzerine “karyotip analiz” için gönderildi. Ferzan’ın down sendromunu resmileştirmek adına yaptırdığımız tahlildir kendisi, kromozom analizi diye de geçer bazı kaynaklarda. Sonuçlar 1 ay sonra gelecek dediler. ( Karyotip analizi; bir genetik hastalığa neden olabilecek herhangi kromozom anomalilerini bulmak için kullanılan laboratuvar tekniğidir)

Test sonucuna kadar günlerim down sendromu hakkında bilgi toplayarak, okuyarak ve araştırarak geçti. Yapılması gerekenleri tek tek sıraladım, liste epey uzundu belli li koşturmacalı günler bizi bekliyor. Bu süreçte Down Sendromu Derneği’nin Web sitesi bana yapılacaklar konusunda çok yardımcı oldu, tüm down sendromlu bebek ailelerine önerim derneğe üye olup, sayfasını takip etmeleri.(www.downturkiye.com)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir